Co dělat, když dávkovací čerpadlo OBL řada M nepracuje správně?
Problémy se správným dávkováním nemusí vždy souviset přímo s technickým stavem dávkovacího čerpadla. Než se rozhodnete pro opravu svépomocí nebo zaslání čerpadla na opravu projděte všechny možnosti popsané v návodu na Odstraňování problémů při provozu dávkovacího čerpadla OBL série M, MB, MC, MD, MRB, MRC, MRD.

Co dělat, když z ventilačního otvoru na dávkovací hlavě čerpadla OBL řada M vytéká dávkovaná kapalina?
Byla porušena celistvost membrány. Vyměňte membránu. Postupujte podle Návod na výměnu membrány dávkovacího čerpadla OBL série M, MB, MC, MD, MRB, MRC, MRD.

Co dělat, když z ventilačního otvoru na dávkovací hlavě čerpadla OBL řada M vytéká olej?
Byla porušena celistvost těsnění posuvové tyče. Vyměňte těsnění posuvové tyče. Postupujte podle Návod na výměnu těsnění posuvové tyče dávkovacího čerpadla OBL série M, MB, MC, MD, MRB, MRC, MRD.

Co dělat, když se nastavování průtoku dávkovacího čerpadla OBL řada M nebo R při provozu samovolně posunuje směrem ke 100%?
Příčin tohoto stavu může být několik. Postup pro zjištění příčiny a odstranění problému najdete v Návodu na odstranění problému s nastavováním průtoku dávkovacího čerpadla OBL série M a R.

Co dělat, když dávkovací čerpadlo PMK, PMplus, PMi a PME nepracuje správně?
Než se rozhodnete pro opravu svépomocí nebo zaslání čerpadla na opravu projděte možnosti uvedené v návodu Odstraňování problémů při provozu dávkovacího čerpadla PMK, PMplus, PMi a PME.

Je nutné instalovat za motorové dávkovací čerpadlo pojistný ventil?
Dávkovací čerpadla jsou objemová. Nasají a vytlačí množství kapaliny určené objemem komory bez ohledu na protitlak na výstupu čerpadla. U provedení s elektromotorem a mechanickým pohonem membrány nebo pístu není zabudovaná vnitřní ochrana čerpadla proti přetížení. U těchto čerpadel doporučujeme instalovat pojistný ventil nerezový nebo pojistný ventil plastový, který zabezpečí ochranu čerpadla a potrubního systému v případě ucpání nebo uzavření výtlačné větve čerpadla. Dávkovací čerpadla s hydraulickým přenosem pohybu na membránu mají zabudovaný vnitřní pojistný ventil v olejovém okruhu čerpadla.

Lze instalovat membránové nebo pístové dávkovací čerpadlo do jiné polohy než s osami ventilů svisle?
Ne. Sací a výtlačný ventil těchto čerpadel je vybaven kuličkami, které dosedají na přesně opracované sedlo. Pro udržení přesnosti dávkování je žádoucí, aby kulička dosedla v co nejkratším čase na celý obvod sedla a dokonale uzavřela průtok buď sacím nebo výtlačným ventilem. Odchylka osy ventilů od svislé polohy zvyšuje nepřesnost dávkování.

Má vliv změna tlakového odporu na výstupu dávkovacího čerpadla na průtok?
U pístových čerpadel nemá – při sací fázi je nasáto množství kapaliny definované objemem válce a při výtlačné fázi je toto množství vytlačeno do výstupního potrubí. U membránových čerpadel pouze nepatrně – díky jedinečné konstrukci membrán u dodávaných čerpadel klesne průtok při zvýšení tlaku o 1,5baru maximálně o 1%. U peristaltických čerpadel dochází k poklesu průtoku při zvýšení tlakového odporu na výstupu – velikost poklesu je pro každé provedení peristaltického čerpadla odlišná.

Jakou hadičku vybrat pro peristaltické čerpadlo?
Správný výběr pracovní hadičky pro peristaltické čerpadlo je ovlivněn několika parametry. Zakladní orientaci naleznete v článku: Výběr hadičky peristaltického čerpadla.

Lze někde najít údaje o starších řadách dávkovacích čerpadel OBL?
Ano. Některé informace o dříve vyráběných řadách čerpadel jsou dohledatelné na původní verzi našich webových stránek.

Mohu použít dávkovací čerpadlo na čerpání roztoků hnojiv do zavlažovacích systémů?
Ano. Několik základních informací k hnojení rostlin prostřednictvím závlahových systémů naleznete v článku Výhody využití zavlažovacích systémů pro hnojení rostlin.

průmyslová dávkovací čerpadla